Ajjaj…uralma alá vette füvedet a moha?
Na csak ne aggódj, van megoldás! És ezt most el is árulom neked. 😉
Moha megjelenése
Ne vedd természetesnek, hogy összefüggő gyeped már csak a múlté. Jó oka van annak, hogy moha telepedett meg benne.
a
A mohának és a fűnek mások az igényei:
Gyeped a
- napos,
- jó vízáteresztő,
- laza,
- humuszos,
- tápanyagban gazdag,
- 5,5 és 7,0 közötti ph-értékű talajt kedveli.
A moha számára kedvező feltételt pedig az
- árnyékos,
- nedves,
- kötöttebb,
- tápanyaghiányos,
- savanyú talaj jelenti.
A moha kiirtása önmagában nem jelent megoldást, hiszen ha kedvezőek számára a körülmények, újra fel fog bukkanni.
Hosszú távon csak úgy védekezhetsz ellene, ha folyamatosan eleget teszel gyeped igényeinek.
Így a fű egészséges, összefüggő szőnyeget képez majd, a moha pedig örökre eltűnik kertedből! 😉
Kép forrása: Kirill Ignatyev / CC BY-NC 2.0
Moha irtása
Nézzük, milyen módszerekkel védekezhetsz a mohásodás ellen.
1.Mohairtó szerrel
A mohairtó készítményeket a használati utasításban megadott arányban vízzel kell hígítanod, és permetezéssel kijuttatnod a mohás területekre.
Ha ezt a módszert választod, akkor most még időben vagy. Az irtásra megfelelő időszak a kora tavasz, hiszen a lombosmoha fajok most növekednek a legintenzívebben.
Ha te nem szeretnél vegyszereket használni a kertedben, nagyon jó megoldást jelent a fahamu. Szórd ki a mohás részekre.
a
2. Mohairtót tartalmazó műtrágyával
Ezek a leggyakrabban használt készítmények.
A gyeptápok a hozzáadott jelentős mennyiségű vassal meggátolják az új mohatelepek kialakulását és a már meglévők elpusztítását.
Léteznek vas-szulfidot tartalmazó, valamint attól mentes készítmények. Vas-szulfidos termék például a vasgálic műtrágya, mely eddigi tapasztalataim alapján igen hatékonynak bizonyult a mohairtás terén.
Vörösre színez mindent, amihez csak hozzáér, ezért figyelj rá, hogy csak a mohás területekre kerüljön belőle. Az eszközöket használat után alaposan mosd el, és vigyázz, nehogy járólapodra csöppenjen!
a
3. Szerves gyeptrágyával
Ha nem szívesen próbálkoznál vegyszerekkel, mert te a természetbarát megoldások híve vagy, akkor ezt a módszert neked ajánlom.
Léteznek olyan szerves gyeptrágyák, melyekkel természetes módon tudsz védekezni a mohásodás ellen, hiszen lazítják, valamint tartós humuszanyagokkal, tápanyagokkal gazdagítják a talajt.
a
4. PH-érték növeléssel
Kertészeti áruházakban, gazdaboltokban megvásárolható pH-mérő eszközzel vagy pH-papírral könnyen megállapíthatod kerted talajának kémhatását.
Nem jó hír gyepednek, ha 5,5-ös pH érték alatti eredményt kaptál. A túl savas föld a moha megtelepedésének igen kedvező feltételt biztosít.
A megoldást a mész jelenti számodra. Négyzetméterenként 60 gramm meszet kell kiszórnod gyepedre, hogy a pH érték 0,5-tel emelkedjen. Ha talajod kémhatása 5, és ezt 6,5-re szeretnéd növelni, akkor négyzetméterenként körülbelül 3 x 60 gramm, azaz 180 gramm mészre lesz szükséged.
a
5. Fűnyírással
A rendszeres nyírástól erősebbé, ellenállóbbá válik a fű. Ne vágd azonban túl rövidre, mert az elősegíti a mohaképződést.
a
6. Gyepszellőztetéssel
Az eltömődött talajban könnyen kialakulhat pangó víz, mely szintén a mohatelepek kialakulásának kedvez.
Ráadásul megtelepedésük miatt nem jut levegő a fűszálakhoz, ez gátolja növekedésüket.
Hatékony védekezést a tavaszi és az őszi gyepszellőztetéssel biztosíthatsz gyeped számára, melynek helyes elvégzéséről a fű karbantartásáról szóló korábbi cikkünkben olvashatsz.
a
7. Árnyék csökkentésével
A moha megtelepedésének okát gyakran a cserjék, fák által biztosított árnyék jelenti.
Ez ellen csak úgy tudsz védekezni, ha jelentősen visszavágod vagy eltávolítod növényeidet.
Ez egy radikálisabb megoldás…megértelek, ha nem ezt szeretnéd.
Én azt ajánlom, ezekben a kertrészekben hagyd növekedni a mohát, mely nem igényel semmiféle gondozást, ráadásul összefüggő, puha talajtakaróként természethű hatást kelt és rendkívül mutatós.
a
Kép forrása: Jaime Pérez / CC BY-NC 2.0
Rendszeres teendőid
Ahhoz, hogy a mohát tartósan távolt tartsd kertedtől, minden évben gondoskodnod kell a fű számára megfelelő körülmények fenntartásáról.
Tavaszi feladatok:
Szellőztesd meg gyepedet. Távolítsd el az öreg moharéteget mohairtó szerrel, valamint gátold további növekedését tápanyag kijuttatásával.
Nyári feladatok:
Nyírd rendszeresen füvedet.
Őszi feladatok:
Gyepszellőztetéssel és trágyázással javítsd a talajt.
a
Főkép forrása: Darkhorse Winterwolf / CC BY-NC 2.0
a
Ha hasznosnak találtad cikkünket, kérlek téged, kattints a tetszik gombra — és oszd meg a barátaiddal is a facebook-on. Köszönöm!
a
Kedves kertész azt szeretném megkérdezni, hogy a kertemben nagyon elszaporodott a moha, hogy az árt e a növényeknek, mert nekem nincs füvem, de nem tudom hogy mit kezdjek a mohával. Kell-e irtani vagy sem,vagy hagyjam mert az is egyfajta talajtakaró?
Kedves Ildikó!
A moha nagyon szép talajtakaró növény. Azt jelzi, hogy nedves és savanyú Önnél a föld. Ha nem zavarja, nyugodtan hagyja meg. Egyáltalán nem árt a növényeknek. 🙂
Üdv!Zitán keresztül kerültünk kapcsolatba, moha ügyben.Sajnos nekem más a tapasztalatom, az a fajta ami nekünk van apró, lencseszem levél szerű lapocskák sokasága látható,mintha csúsztatva egymásra lennének rakva.Elég vastag, nyákos réteget képez a talajon, és kiöl mindent maga körül.Felszedtük, és utána permeteztük vasgáliccal,így elpusztult, de ahonnan eltakarítottuk, pár nap múlva újra megjelent,és intenzíven növeli területét.A szép zöld moha is többféle van,a kertben.megfeketedett a kezelés után másnapra, de már újra élő.Bárhol használható a meszes kezelés konyhakerti növények között is?köszönettel várom a választ üdvözlettel Helfenbein Gabi.
Kedves Gabi!
Igen, lehet. Késő ősszel vagy kora tavasszal, amikor felásod a veteményeskertet, akkor érdemes a meszet kiszórni.
Ha a mohának kedvezőek a feltételek, sajnos az irtás után is elő fog bukkanni. A meszes kezelés némileg segíthet a dolgon, de a talajlazítást és trágyázást is rendszeresen el kell végezni.
Köszönöm a választ Klaudia!Sajnos a konyhakertem van tele, itt-ott voltak kisebb telepek, több kevesebb sikerrel járta a kezelésükkel.Az idén azonban mintha csak mohát vetettem volna, szinte minden felé van belőle.Olyan megoldás kéne, amit most tudnék hasznosítani.Ez valamilyen fertőzés, vagy behozták valamivel, nemcsak nálam van a kertben a barátnőméknél a fóliában öli a palántákat, eddig soha nem fordult elő.Az utálatos nyákos eddig nem volt sem nekem, sem nekik, most meg úgy nő mintha a maggal vetette volna.Ha tudsz segíteni nagyon megköszönjük.Üdv Gabi.
Kedves Gabi!
Valószínűleg a májmoha valamelyik faja telepedett meg nálatok, kedveli a nedves talajt és a viszonylag magas páratartalmat. A legbiztosabb módszer ellene a veteményesben, ha kigazolod. De biomódszerként hatásos ellenük a fahamu kiszórása is.
Én a vegyszeres kezelésben nem vagyok szakavatott, de egy gazdaboltban biztos tudnak neked segíteni.
Köszönöm Klaudia, de gazdabolton keresztül kerültünk kapcsolatba.Én sem vagyok híve a vegyszereknek, ezért vagyok meglőve,mert egyszerűen mindig visszatér.Megfogni nem lehet, mert taknyos, nyúlós, az előkertben dupla adag vasgálicot adtam forróvízhez ezzel locsoltuk be, ez megölte, de forróvizet nem locsolhatok a haszon növényekre.amit belocsoltunk azt a párom felszedte lapáttal, és utána locsoltuk.Azért írom ilyen részletesen, hátha másnak segítség lesz.Mégegyszer köszönök mindent további jó munkát kívánok,Gabi.
Nekem a vasklorid jött be
1 kg vaskloridot 10 liter vìzben feloldottam.Lepermeteltem a mohás felületet.2-3 nap múlva a moha bebarnult,kiszáradt.Kigerebjéztem.A fűnek csak jót tett a permettezés.
Vasgálic oldat locsolása után a vasgálicos cipővel sikerült összejárni a járdát és a járólapokat. El lehet-e tüntetni a vasgálic nyomait a járdáról, járólapról?
Kedves József! Ha erre egyáltalán van tökéletes megoldás, sajnos én nem ismerem. Érdemes burkolattal foglalkozó szakemberhez fordulni, hátha ők tudnak segíteni.