Te is a kertedben pusztító kártevők ellen küzdesz? Ráadásul a mindent elborító gyomok sem könnyítik meg az életedet?
Ismerd meg azt a négy dolgot, amikkel egyszerűen, hatásosan, gyorsan és természetbarát módon tudsz reagálni a kertedet ért támadásokra.
A jó hír, hogy ezeket még csak nem is kell keresgélned a kertészeti áruházak polcain, hiszen biztosan megtalálhatók a te konyhádban is. ?
Mosogatószer
A leghatásosabb permetezőszer levéltetvek és más puhatestű kártevők, azaz atkák és tripszek ellen.
Megelőzés
Ha megelőzésként használod, 1 evőkanál mosogatószert 4 liter vízzel keverj el. Permetezd be vele valamennyi veszélyeztetett növényed, figyelve, hogy jusson a mosogatószeres keverékből a levelek hátoldalára is.
Védekezés
Ha már megjelentek növényeiden a kártevők, a következő gyilkos koktélt használhatod ellenük:
- Fél liter vízhez keverj
- 2 evőkanál cukrot,
- 2 evőkanál – maximum 10 százalékos – ecetet,
- 2 evőkanál mosogatószert.
Néhány napon keresztül, naponta kétszer permetezd a keverékkel bajba jutott növényeidet.
A használatot követően valószínűleg lekókadnak a levelek, de ne aggódj, ez csak ideiglenes állapot. Miután eltűnnek a kártevők, és felfüggeszted a permetezőszer alkalmazását, növényeid rövid időn belül magukhoz térnek.
Kép forrása: Josh Mormann / CC BY 2.0
Fokhagyma
Szaga miatt messzire elkerülik a levéltetvek. Kétféle módon tudod felhasználni megelőzésre vagy a már jelenlévő levéltetvek elűzésére.
Az egyik módszer, hogy néhány gerezd fokhagymát a veszélyeztetett növények földjébe dugsz.
A másik megoldás, hogy főzetet készítesz belőle, és ezzel permetezed be vele a kártevők által kedvelt növényeidet.
A jól bevált recept:
- 25 gramm fokhagymagerezdet apríts fel, és tedd egy hőálló tálba.
- 1 liter forrásban lévő vízzel öntsd le, és letakarva 15 percen keresztül hagyd állni.
- A leszűrés után kapott főzettel – miután kihűlt – fújd be azokat a növényeidet, amiket előszeretettel látogatnak a levéltetvek.
- Ezt ismételd meg 2-3 hetente.
Kép forrása: Sami Nurmi / CC BY-NC 2.0
Szódabikarbóna
A gombaproblémákat tudod vele kezelni.
Vannak növények, amik könnyen áldozatul esnek a lisztharmatnak. Ilyen például az orgona, méhbalzsam, rózsa, szőlő, tök, uborka.
A gombabetegség megelőzésére vagy kezelésére
- keverj el 3,5 liter vízben
- 1 evőkanál szódabikarbónát,
- 1 evőkanál növényi olajat,
- 1 evőkanál mosogatószert.
Ezt fújd ki növényeidre hetente, az esti órákban.
Használhatod még a térkövek között kibújó gazok ellen is. Söpörj egy vastag réteg szódabikarbónát a résekbe, ezzel megakadályozod a gyomnövények növekedését.
Kép forrása: is abel / CC BY-NC-ND 2.0
Ecet
A legjobb gyomirtó, ami ráadásul a környezetet sem károsítja. Az elvárt hatás érdekében használj 20 %-os ecetet.
Arra figyelj, hogy még kis mennyiségben se kerüljön dísz- vagy haszonnövényeidre. A veteményesbe érdemes kizárólag a sorok közti területet kezelni vele, a zöldségnövények melletti részeket pedig kézzel gyomlálni!
Én személy szerint csak azokon a részeken használom, ahol lehetetlenség kiszedni gyökerestől a gyomokat, például kis repedésekből vagy térkő közül. A nagyobb, könnyen hozzáférhető gyomnövényeket inkább gyökerestől rántom ki vagy kikapálom.
a
Ha hasznosnak találtad a cikkünket, kérlek téged, kattints a tetszik gombra — és oszd meg a barátaiddal is a facebook-on. Köszönöm! ?
a
Az ecetes gyom irtást már évek óta csinálom de 20%-os ecettel. És az biztos amit le spriccelek vele az nem éli túl. Nem permetezem hanem készítek 1 fél literes flakonból spriccelőt, a tetejét át lyukasztom 1 kés hegyével és kész is.
Kedves Magdolna! Nagyon jó ötlet, köszönjük szépen! 🙂
Kedves Herczeg Magdolna!
Nagyon érdekelne ez az ecetes gyomirtás. A gyePrácsomból szeretném a tarackot és a muhart kiirtani és utána füvesíteni, de más fórumon azt olvastam hogy az ecet (mivel totális gyomirtó)után nem lehet évekig arra a területre ültetni semmit.
Köszönöm ha válaszol.
Üdvözlettel:
Burián Tamásné
Kedves Burián Tamásné! A tarack teljes kiirtására valószínűleg nem lesz hatékony az ecet. Tapasztalatom szerint ellenük keményebb gyomirtószert (pl. glialka) kell bevetni (vagy teljes talajcserét kell végezni). Ezek levélen keresztül felszívódó gyomirtószerek, tehát közvetlenül a befújt növényre hatnak, ezért néhány hét után már lehet füvesíteni.
Jonak tunik, de térkovekre nem szórnám mert a meszet es a kotoanyagot kioldja es szetmállik a kő. Földre rendben. Ugyanígy a cserepet is szétmarja. Csak műanyagban nem tesz kárt.
A legfelsőkben írt mosogatószeres összetételnél félnék az ecetet is belekeverni, hiszen a lejjebb írt ecetes permet totális gyomirtást ígér. Most akkor pusztít az ecet, vagy sem?
Köszi a választ előre is!
Kedves Krisztina!
Az ecet (maximum 10 %-os) ilyen hígításban nem fog ártani növényeidnek, viszont hatékonyabb megoldást jelent a kártevők ellen.
De nem probléma, ha kihagyod az ecetet. Az utóbbi időkben én is már csak mosogatószeres vizet használok, ha megjelennek a rovarok. Azt tapasztaltam, hogy hatékony megoldást jelent ez így is, cukor és ecet nélkül. De ez valószínűleg annak is köszönhető, hogy a keveréket nem csak kispriccelem, hanem alaposan áttörlöm vele a növényt, különösen a levelek fonákját.
Ráadásul így nem kell napokig spriccelgetnem a növényt. Elég csak egyszer, maximum kétszer alaposan áttörölgetni, és a probléma eltűnik. 🙂
Paradicsomon és paprikán lévő poloskák ellen milyen “koktélt” javasoltok? Szappanos vízzel már próbálkoztam,de nem használt. Vegyi permettel nem mennék neki (max végső esetben), mert folyamatosan esszük.
A fokhagyma lé talán segíthet. Én kézzel szoktam leszedegetni őket a növényekről.
nekem tavaly segített,idén is ezt használom,szép fényesek lettek a levelek is,a mosószappanos verzió nem vált be,de ez nagyon jó!
Én a családból bőség elősegítőt most tanultam, ezzel aki növény kap pár korty permetlevet, csodálatos termékre számíthat.íme a recept;Vegyél egy csomó csalánt , tedd be egy /lehetóleg fekete / edénybe várj pár napig ,amig nem lesz büdös ,akkor higitsd fel 8- 10 literre és ezzel permetezz ill. 15x locsolhatsz vele csodákra képes!ezek Apukám szavai, ugyanis nálunk ő a kert fan, testnevelő tanár léttére.
Kedves Zita! Bizony, a csalán csodákra képes! Nagyon szépen köszönöm minden kertbarát nevében ezt a hasznos tanácsot és a receptet! 🙂
Üdvözlet!
Èn abban kèrnèk segìtsèget hogy a kertemben nagyon elszaporodott a vadlôhere. Van ellene vagy ìrtàsàra valami môdszer?
Kedves Komeiner Péterné! A következő cikkünket ajánlom Önnek, ebben talál megoldást a problémájára: https://utakerthez.hu/blog/fu-gyommentesites-2-resz/
Kedves Klaudia!
Nagyon sok a hangya a kertemben, a fűben is, szinte nem is lehet plédet letenni, mert azonnal ott lesznek a hangyák is. Tudom, hogy a díszfáim tetvesek (már nagyok és csak az alját tudtam megpermetezni).
Elég nagy a füves terület. Hogyan tudnám kiirtani, vagy legalább is gyéríteni a hangyákat?
Köszönöm a választ.
Kedves Borsos Józsefné!
A nedves környezetet nem kedvelik. Ha a füvet tavasztól őszig rendszeresen locsolja , valammint szellőzteti tavasszal és ősszel, azaz bolygatva van rendszeresen a talaj felső rétege, a hangyák száma meg fog csappanni. Segíthetnek a különböző bio hangyaűző-szerek is, ilyen például a citromfű-, borsmenta-permet és a kávézacc.