Biztos nálad is van legalább három tő muskátli, melyek egész nyáron át tartó virágzással ajándékozták meg gondoskodásodat.
A muskátli nem télálló, ezért a fagyok beköszöntével elpusztul, ha kint hagyod.
Na de akkor mi legyen? Ősszel ki kell dobnod kedves kis növényeidet a kukába, vagy van lehetőség a megmentésükre?
Ha van helyed a teleltetésükre, érdemes őket eltenni, hogy jövőre is virágba borítsák erkélyedet vagy teraszodat.
Cikkünkből megtudhatod, hogyan, hol és mikor teleltesd muskátlijaidat.
Kép forrása: Meg / CC BY-SA 2.0
Muskátli teleltetése
A muskátlit teleltetheted lakásban, lépcsőházban, garázsban és pincében, de nem mindegy, hogyan.
A választott hely határozza meg a teleltetés módját és a téli gondozási teendőket.
Kép forrása: Doug Ford / CC BY 2.0
Teleltetés helye
Hűvös, száraz, világos helyiségben
Az nagyon jó, ha rendelkezésedre áll egy 5-10 fok közötti hőmérsékletű, világos, száraz hely, ahol a muskátlikkal teli cserepeket, balkonládákat tárolhatod.
Ebben az esetben elég havonta egyszer, maximum kétszer megöntöznöd a növényeket, nehogy kiszáradjanak. De többször semmiképp.
Kép forrása: Magalie L’Abbé / CC BY-NC 2.0
Sötét pincében, garázsban
Itt is nagyon fontos, hogy a hely száraz legyen, mert nyirkos körülmények között a növények rothadásnak indulhatnak. Na és persze néhány fokkal fagypont felett legyen a hőmérséklet.
Ha sötét helyet választasz a teleltetésre, az a legjobb, ha egyenként óvatosan kiszeded a muskátlikat a cserepekből, és föld nélkül tárolod őket. Ez az úgynevezett “száraz teleltetés”.
Rázd le gyökereikről a földet és összekötve lógasd fel a növényeket. Vagy egyenként csomagold a töveket újságpapírba, és egy ládában egymásra helyezve tárolod őket.
Mielőtt újságpapírba burkolod, érdemes a földből való kiszedést követően néhány napig levegőztetni, szárítani a növényeket, nehogy a gyökereiken maradt nedves föld miatt rothadásnak induljanak.
Ha sötét, hűvös helyen tárolod őket föld nélkül, locsolni egész télen tilos. Ne aggódj, ahogy kiülteted őket tavasszal, néhány nap után már magukhoz is térnek.
Kép forrása: Dean Morley / CC BY-ND 2.0
Lakásban vagy lépcsőházban
A fűtött szobák nem alkalmasak a teleltetésre. 15 fok feletti szobahőmérsékleten a növények ahelyett, hogy pihennének, tovább növekednek, felnyurgulnak, lehullajtják leveleiket.
Ezért lakásban 15 fok körüli hőmérsékletű, világos szobát válassz nekik vagy tedd ki a növényeket a lépcsőházba. (A futómuskátlinak ezek a legjobb feltételek a sikeres átteleltetéshez.)
Ebben az esetben hetente egyszer öntözd meg növényeidet.
Kép forrása: Pete B. / CC BY-NC-ND 2.0
Teleltetés ideje
Mínusz 1-3 fokokat még könnyen elviselnek a muskátlik, de a tartós fagyok megérkezése előtt mindenképp vidd növényeidet a teleltetésre választott helyre.
Március végén, ha már elmúltak a fagyok, kiviheted őket újra a szabadba.
Kép forrása: Chris Gladis / CC BY-ND 2.0
Teleltetés előtti feladatok
Mielőtt beviszed növényeidet, vágd le róluk a bimbókat, virágokat a virágszárral együtt, és távolítsd el a száraz, megsárgult leveleket.
Teleltetés utáni feladatok
Bármelyik helyet is választottad, a teleltetést követően az első feladatod az legyen, hogy megmetszed őket. A tövüktől 10-15 centiméterre vágd vissza a növényeket, és távolíts el róluk minden halott, megsárgult részt.
A gyökereiket is vágd kissé vissza, majd ültesd őket friss, tápanyaggal teli virágföldbe.
Az öntözések számát fokozatosan növeld.
1-2 hónap múlva már tápoldatot is adhatsz nekik, hogy serkentsd virágzásukat.
Kép forrása: Dorian Wallender / CC BY-SA 2.0
Főkép forrása: Ken Bosma / CC BY 2.0
Néhány év elteltével észreveszed majd, hogy muskátlijaid kevesebb virágot hoznak. Ekkor érdemes lecserélned növényeidet. Szaporítsd őket vagy vásárolj új példányokat.
Ha neked más módszered van a muskátlik teleltetésére, nagyon örülnénk neki, ha megosztanád velünk! ?
Ha tetszett a cikkünk, kérlek téged, kattints a tetszik gombra — és oszd meg a barátaiddal is a facebook-on. Köszönöm! ?
December 16. van és a mi álló muskátlink még kint virít az ablakpárkányon, tele virággal. Figyeljük az időjárás jelentést, ha -3-4 foknál hidegebbet jeleznek hajnalra, akkor behozzuk a belső párkányra éjszakára, majd reggel mehet ki újra. Délkeleti fekvésű az ablak, így ha reggel süt a nap, akár már a fagyban is kitehető, nem lesz baja. Eddig 3-4 éjszakára kellett csak behoznunk. A virágok lassan elhervadnak rajta, újakat már nem nagyon hoz, de a levelei szépek. Ritkán öntözzük és keveset, tápszerezését szüneteltetjük tavaszig. Nagyjából nyugalmi állapotba került. Persze előttünk még a tél java, de úgy tűnik a klímaváltozással a muskátli teleltetés is változik.
Kedves Cactus!
Köszönjük szépen, hogy megosztottad velünk a tapasztalatodat! 🙂