Ugye neked is görcsbe rándul a gyomrod, ha meglátod a gyepedet borító gyomtengert? ?
Ne vedd ezt természetesnek, tudsz ellene tenni!
Egy jól karbantartott gyep sűrű szőnyeget képez, melyben a gyomnövények nem tudnak utat törni maguknak.
Most megtudhatod, hogyan érd ezt el, és változtasd gazos gyepedet gyönyörű, összefüggő, zöld szőnyeggé.
Gazos gyep elleni védekezés
Annak érdekében, hogy gyeped erős és dús legyen, nagy gondot kell fordítanod fenntartására. Ez a következő teendők rendszeres elvégzését jelenti:
- gyepszellőztetés tavasszal és ősszel
- trágyázás tavasszal, nyáron és ősszel
- fűnyírás hetente
- öntözés a hőmérséklet változásához igazodva
A gyomok ellen folytatott harcban a legfontosabb lépés, hogy megteremtsd a fű számára ideális feltételeket.
Így a jövőben nem kell feltenned azt a kérdést, hogyan irtsd ki a gaztengert közüle. Hiszen az egészséges, ápolt gyep meg se engedi, hogy egyáltalán megjelenjenek.
a
-
gyepszellőztetés tavasszal és ősszel
Az egészséges fű eléréséhez kihagyhatatlan lépés a gyepszellőztetés, melynek során kerül sor a gyeptalaj lazítására, valamint az elhalt növényi részek eltávolítására.
Segítségével a fű fellélegzik, és könnyebben tudja felvenni a vizet, tápanyagokat.
A gyepszellőztetésre mindig fűnyírást követően keríts sort.
a
-
trágyázás tavasszal, nyáron és ősszel
A fű tápanyagigényes növény, ezért gondoskodni kell rendszeres trágyázásáról.
Gyepednek a különböző időszakokban a tápanyagokra más-más arányban van szükségük, hiszen tavasszal a növekedésre, nyáron az egészséges fejlődésre, ősszel pedig a téli hónapok átvészelésére kell felkészülnie.
Általánosságban elmondható, hogy tavasszal foszfor-, nyáron nitrogén-, ősszel pedig kálium-túlsúlyos trágya használata javasolt. Emellett természetesen szüksége van egyéb mikro-, illetve makro-elemekre is, például magnéziumra. Egy jó trágya valamennyi nyomelemet tartalmazza, csak más-más arányban.
Bonyolultnak tűnik a megfelelő készítmény kiválasztása, de hidd el, nem az. A gyártók figyelnek arra, hogy a termék elnevezéséből megtudd, melyik trágya mikori felhasználásra készült.
a
-
fűnyírás hetente
Sokan elkövetik azt a nagy hibát, hogy túl kicsire nyírják le a gyepet. Mindezt azért, hogy a fűnyírás fáradságos munkájától megszabaduljanak.
Te ne kövesd el ezt a hibát!
Hetente egyszer mindenképp nyírd le a füvet, és figyelj rá, hogy a vágás utáni magassága ne legyen rövidebb 4-5 cm-nél.
A magasabban hagyott fű árnyékot vet a talajra, ellehetetlenítve így az alacsony gyomnövények, mint például a madársóska életét.
Ráadásul a rendszeres fűnyírás miatt a gyomnövények nem tudnak szárba szökni, magot hozni, szaporodni.
a
-
öntözés a hőmérséklet változásához igazodva
Itt is problémák szoktak adódni. A gyeptulajdonosok általában azt gondolják, hogy jót tesznek vele, ha minden nap egy kicsit meglocsolják a füvet, állandóan nedvesen tartva azt.
Pedig ez így nem helyes.
Ha nincs hosszan tartó, tikkasztó hőség, és te a gyepedet mégis napi rendszerességgel, akár több alkalommal is öntözöd, gyökérzete nem fog leereszkedni a mélyebb rétegekbe. Ellustulva a felszín közelében maradva keresi a számára fontos tápanyagokat és a vizet, de itt hamar kimerül ám a tápanyagraktár.
Így a mindennapi kisebb vízadagokban történő öntözés csökkenti a gyep
– szárazságtűrését
– taposástűrését
– betegségekkel és gyomnövényekkel szembeni ellenálló képességét.
Ráadásul a túlöntözöttség miatt a gyomnövények is hamar elszaporodnak.
Ezért a gyepet ritkábban, de egyszerre nagyobb mennyiségben öntözd, így a gyökérzete a talaj mélyebb rétegeibe is lehúzódik, ahonnan több vizet és tápanyagot tud felvenni. Fontos, hogy legalább 15-20 centiméter mélyen ázzon át a talaj.
Az öntözésre legoptimálisabb időpontok a kora reggeli vagy a késő esti órák. Hosszan tartó szárazság, kánikula esetén azért locsolj naponta.
a
Van még néhány javaslatom számodra:
- Az árnyékos részeken biztosan nem lesz összefüggő, egészséges gyepszőnyeged, ezért a kevésbé napos részeket érdemes leválasztani, és árnyéktűrő növényekkel beültetni.
a - Ha a talaj túl savas, és nem gyomok, hanem a moha jelenti a problémát, mész kijuttatásával tudsz javítani a talaj ph-értékén. Ha szeretnél erről többet megtudni, olvasd el a “7 módszer, amivel hatékonyan kiirthatod a mohát a gyepedből“ című írásunkat is.
a
Lehet, hogy ez a sok feladat túl fáradságosnak tűnik, de még mindig sokkal egyszerűbb és stresszmentesebb rendszeresen elvégezni, mint bajlódni az állandóan megjelenő gyomokkal.
Amíg nem teszed rendbe gyepedet, illetve annak talaját, ne várd, hogy egészséges, dús, zöld, összefüggő szőnyeget képezzen.
A következő részből megtudhatod, mit kell tenned, ha a gyomok már megjelentek kertedben.
a
Ha hasznosnak találtad cikkünket, kérlek téged, kattints a tetszik gombra — és oszd meg a barátaiddal is a facebook-on. Köszönöm! ?
a