Vásárolhatsz már kifejlett növényeket, melyeket csak tovább kell nevelned. Ez azonban sokszor vezet kudarchoz.
Ennek oka általában az, hogy az előző helyükön megszokottól eltérő körülményeket biztosítasz számukra.
De azért ne aggódj, a helyzet nem reménytelen! 😉
Ha hosszabb ideig szeretnéd nevelgetni és használni fűszernövényeidet, javaslom, hogy szupermarketek helyett inkább kertészetekben szerezd be őket.
a
A másik lehetőséged – ami szerintem sokkal biztosabb -, ha te magad ülteted magról a növényeket.
a
a
Fűszernövények cserépben
Ha kifejlett növényeket vásárolsz, hazaérés után jól öntözd meg őket. Hiszen nem tudhatod biztosan, mikor jutottak utoljára vízhez.
Tedd őket a nekik szánt helyre. A következő néhány napban nyugalomra lesz szükségük, hogy hozzászokhassanak új környezetükhöz. Ezért még ne mozgasd őket, ne tépj belőlük.
Valószínűleg a vásárolt növények cserepe túl kicsi, ezért néhány nap múlva ültesd át őket nagyobb, fűszernövény földdel megtöltött, vízelvezető nyílással rendelkező cserepekbe.
a
a
Fűszernövények magról vetése
Ha a magról való szaporítás mellett döntesz, akkor jó minőségű palántaföldre, és olyan cserepekre lesz szükséged, melyekből alul ki tud folyni a felesleges víz.
A magvetésre legjobb időszak a tavasz.
Szórd el a növények magját, egy cserépbe akár többet is. Majd hints rájuk körülbelül 0,5 centiméteres rétegben földet.
A kibújt csíranövényeket ritkítsd meg, vagy ültesd szét, ha túl sűrűn nőnek. Megfelelő fejlődésükhöz szükségük van térre, elegendő fényre és jó szellőzésre.
A magok elvetése után folyamatosan tartsd nedvesen a földet, de ne álljon a cserepekben a víz.
a
a
Igényei
A világos hely fontos számukra.
Jó vízáteresztő földre van szükségük, mely könnyen átereszti a fölösleges vizet. Ilyen például a fűszernövényföld, melyet kifejezetten az ő igényeikhez állítottak össze.
A lakásban nevelt fűszernövények számára ideális hőmérséklet 15 és 24 °C között van. A melegebb helyiségben nevelt fűszernövények több vizet igényelnek, mint hűvösebb szobában tartott társaik.
A legtöbb fűszernövény vízigénye közepes. Rövid ideig elviselik a kiszáradást, de azért ne csinálj rendszert a helytelen locsolásból.
Kivételt képez a bazsalikom, a petrezselyem és a menta, melyek vízigénye nagy (de a pangó vizet még ezek a növények is rosszul tűrik).
A kifejlett növényeket mérsékeltebben öntözd. Elég akkor vizet adnod nekik, mikor a talajfelszín kiszáradt.
A nagy vízigényű bazsalikomnak, petrezselyemnek és mentának viszont tartsd a földjét folyamatosan nyirkosan, de ne álljon táljukban a víz.
Havonta egyszer lásd el növényeidet fűszernövényeknek kifejlesztett biotápoldattal.
December folyamán spórolj a vízzel és a tápanyaggal, de január közepétől, amikor a nappalok hosszabbodni kezdenek, ismételten elkezdheted a tápoldatozást.
Az évelő fűszernövényeket érdemes minden év tavaszán átültetni nagyobb cserépbe, friss földbe.
Ha megtámadják a fűszernövényeidet kártevők, az esti órákban mosogatószeres vízzel mosd le őket alaposan.
A következő este sima vízzel megint öblítsd le a növényeket, hogy biztosan eltávolítsd róluk a mosogatószer és az esetlegesen még rájuk ragadt kártevők maradékát.
Nagyon fontos számukra a talaj jó vízáteresztő képessége, ezért az öntözés során összetömörödött földet rendszeresen lazítsd fel.
Az Út a Kerthez alapító tulajdonosa. Közgazdászból lett szakképesített kertépítő, kerttervező. Magyarország egyik legnépszerűbb kerti blogjának szerzője. Több népszerű magyar oldal kerti tanácsadója. Az állatok és növények elkötelezett híve. Igazi természetbarát.
Somoskői Csaba
Az Út a Kerthez alapító tulajdonosa. A blog társszerzője és a kertek megszállottja. Kert designer, aki az egyre nagyobb trenddé váló "kültéri nappali" nagy úttörője és képviselője.