A leander a legkedveltebb mediterrán növényeink egyike. Már szinte minden kertbe és teraszra „betette a lábát”.
Habár örökzöld, és ezért télen-nyáron díszítő értékkel bír, mégiscsak akkor a legszebb, amikor színes virágok borítják.
A dús virágzáshoz pedig elengedhetetlen a megfelelő teleltetés.
Ha szeretnéd leanderedet télen is biztonságban tudni, akkor ezt a cikket neked ajánlom! ?
Kép forrása: Markus Jaschke / CC BY-NC 2.0
Teendők a leander teleltetése előtt
- tápanyag kijuttatásának befejezése
- öntözés csökkentése
- visszavágás, ha szükséges
- lemosás
Tápanyag kijuttatatásának befejezése
A leander télen pihen. Támogasd ebben úgy, hogy fokozatosan megvonsz tőle mindent, amely a növekedéséhez, virágzásához szükséges.
A növény tápanyaggal való ellátását már szeptemberben hagyd abba.
Öntözés csökkentése
Ahogy közeledik a teleltetés ideje, csökkentsd le fokozatosan az öntözővíz mennyiségét. De ne hagyd, hogy földje teljesen kiszáradjon.
Visszavágása
A leander metszése teleltetés előtt csak akkor szükséges, ha mérete miatt nem fér el a téli pihenőhelyén.
Lemosás
Mielőtt beviszed a növényt teleltető helyére, alaposan mosd le. Én mosogatószeres vizet szoktam erre használni.
Alaposan letörlöm az ágait, leveleit, különösen odafigyelve a levelek fonákjára.
Utána hagyd megszáradni. Nedves növényt ne vigyél be a teleltető helyre.
Teleltetés ideje
A leander az átmeneti, gyenge fagyokat nagyon jól elviseli kint a szabadban. Nem is érdemes előbb bevinni, hisz minél tovább tartod kint, annál biztosabban pusztulnak el a rajta élősködő kártevők.
Az érzékenyebb fajták azonban már a mínusz 1-2 °C körüli hőmérsékletet is rosszul tűrik.
Érdemes ezért fagypont körüli hőmérséklet esetén a leandert még kint a szabadban védett helyre tenni, például fal mellé.
Mínusz 5 °C alatt viszont már fagykárt szenvedhet, ezért ha a hőmérséklet tartósan 0 °C alá esik, szállítsd be növényedet teleltető helyére.
Gondozása télen
Három dolgod van télen a leanderrel:
- öntözés
- szellőztetés
- egészségi állapotának rendszeres vizsgálata
Öntözés
Csak mértékkel öntözd. Arra kell figyelned, hogy földlabdája ne száradjon ki teljesen.
A nagyobb leandereket elég havonta egyszer megöntözni, a kisebbeket kétszer, az egészen kicsiket, frissen szaporított példányokat hetente egyszer (de csak akkor, ha a két locsolás között kiszáradt a talajuk).
Szellőztetés
Szellőztess gyakran, a levegőcsere jót tesz a növényeknek.
Egészségi állapotának rendszeres vizsgálata
Száraz, levegőtlen helyen könnyen elszaporodhatnak a takácsatkák vagy pajzstetvek. Ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőrizd leanderedet a tél folyamán is.
Ha azt veszed észre, hogy levelei el kezdtek sárgulni, barnulni, foltosodni és hullani, valószínűleg kártevők támadták meg.
Megszabadulhatsz tőlük, ha növényedet mosogatószeres vízzel alaposan lemosod, különösen alapossággal a levelek hátoldalán, hiszen többnyire ott telepednek meg a kis rovarok.
Teleltetés helye
A legmegfelelőbb teleltető hely számára egy világos, fűtetlen helyiség, ahol a hőmérséklet 2 és 10 °C között van.
Minél hűvösebb, annál jobb, hiszen alacsony hőmérsékleten a kártevők elszaporodása kevésbé valószínű.
Ha nagyon hűvös a padló, tegyél a cserép alá hungarocell- vagy falapot.
Ha nincs világos, fűtetlen helyiség otthonodban, a leander téli tárolása máshol is megoldható.
Teleltetése sötétben
Egy hűvös pince is teleltető helyül szolgálhat. Ha a pince nedves, nagyobb valószínűséggel támadja meg a leandert gombás megbetegedés, ezért a növény rendszeres átvizsgálása télen erősen ajánlott.
Száraz, hűvös pince vagy garázs, sokkal inkább megfelelő.
A pincében elhelyezett leander tavasszal kicsit nehezebben tér magához, mint világosban pihenő társai, de ezen kívül semmi lényeges különbség nem tapasztalható a kétféle teleltetés között.
Teleltetése lakásban
Ha van olyan szobád (világos vagy akár sötét), amit nem használsz, és 10 °C alatti a hőmérséklet, akkor ott biztosan jó helye lesz a leanderednek.
De ha csak olyan helyiséget tudsz számára biztosítani, ahol legalább 15 °C, vagy talán ennél is melegebb van, nagyon oda kell figyelned növényedre a téli hónapokban.
Száraz, meleg levegőben ugyanis biztosan számíthatsz a kártevők támadására. Ezért nagyon rendszeresen ellenőrizd leanderedet, és már a legapróbb jelre is reagálj, hiszen a takácsatkák, levéltetűk ilyen feltételek mellett nagyon gyorsan elszaporodnak.
Ha a védekezéssel elkéstél, és a leander levelei már el kezdtek sárgulni, foltosodni, a következőket ajánlom:
Alaposan mosd le növényedről a kis kártevőket, és földje felső rétegét is távolítsd el. Majd ellenőrizd továbbra is folyamatosan.
Tavasszal, ha kiviszed leanderedet a szabadba, és erősen megmetszed, valószínűleg helyre fog jönni.
A másik probléma az, hogy melegben a leander nem tud pihenni, pedig erre szüksége van a következő évi bő virágzáshoz.
Ahelyett, hogy vegetálna, folyamatosan fejlődik, új levelei viszont a viszonylag rossz fényviszonyok miatt kicsik és fakók lesznek.
A locsolás is nehézkes. Ha meleg, száraz a levegő, több vizet igényel. Viszont ha gyakrabban locsolod, felgyorsítod a gyatra fejlődést. Én azt ajánlom, hogy próbálj a lehető legkevesebbet öntözni, de azt mindenképp kerüld el, hogy a leander földje teljesen kiszáradjon.
A szellőztetés se olyan egyszerű, hiszen a felmelegedett növényekre nem engedheted rá a hideg levegőt.
A fentiek miatt én azt tanácsolom neked, hogyha csak fűtött szoba áll rendelkezésre a teleltetéshez, ne vágj bele a leander-tartásba. Hiába éli túl növényed a teleket, sose fog szépen fejlődni. Valószínűleg minden tavasszal erősen vissza kell majd vágni, és dús virágzásra se számíthatsz.
Teleltetése szabadban
Budapest belvárosában már láttam szabadban teleltetett leandert. Egy teljesen szélvédett helyen töltötte a hideg hónapokat.
Két oldalról fal vette körül, ráadásul bejárattal szemben állt, ezért az onnan kiáramló meleg biztosan megrekedt a szűk helyen, így a hőmérséklet nem csökkent fagypont alá.
De ilyen körülményeket nehéz biztosítani, ezért ha a szabadban való teleltetést választod, nagyon komoly előkészületekre lesz szükséged, hogy megvédd leanderedet a fagyhaláltól.
Teendők teleltetés után
- hozzászoktatás a megváltozott körülményekhez
- metszés
- lemosás
- átültetés, ha szükséges
Hozzászoktatás a megváltozott körülményekhez
Ha elmúltak a talaj menti fagyok (március végén, április elején), a leanderedet vidd ki a szabadba, de ne tedd a tűző napra.
Az első két-három hétben egy naptól, széltől védett helyet keress neki, például fal mellett, így fokozatosan szoktatod hozzá a megváltozott körülményekhez.
Utána már bátran elhelyezheted a megszokott, napos helyére.
Amikor kiteszed, alaposan öntözd meg. De utána csak mértékkel locsold, fokozatosan növeld az öntözések számát és a víz mennyiségét.
A növény tápanyaggal való ellátását elég akkor elkezdened, mikor megjelennek rajta az első, új hajtások.
Metszés
A metszés egy külön cikket érdemel, ezért ezt most itt nem részletezem.
Lemosás
Ha nem látsz a növényen kártevőt, vagy annak nyomait, nem muszáj lemosnod. De ha a leghalványabb jelét is észreveszed, ne hagyd ki ezt a lépést.
Én ilyenkor is mosogatószeres vizet használok.
Átültetés
Ha a növényed kinőtte cserepét, gyökerei átszőtték a földlabdát, ültesd nagyobb edénybe.
Használj hozzá nagyon jó minőségű, tápanyagban gazdag virágföldet.
Kép forrása: Karen / CC BY-NC-ND 2.0
Ha tetszett a cikkünk, kérlek téged, kattints a tetszik gombra — és oszd meg a barátaiddal is a facebook-on. Köszönöm! ?
T.kertbarát! Nekem most már 8 db cserepes leanderem van de csak az első két évben hozott /nem sok 6-8/ virágot. Utána l db-ot, aztán most már évek óta egyet sem csak szép zöld,bokros van amelyik fának 2-3 bokornak van metszve általam, de egy db.sem virágzik. Egy akjalommal kezdtem olvasni róla,/de nem tudtam befejezni,/ hogy le kell csipni a hegyéből, de én eddig ezt sosem csináltam mert nem is tudom ezt mikor kell csinálni./A muskátlinál már megtanultam, de az sikerült is/Lehetne-e segitségét kérnem hogy ezek is virágozzanak, de lehet az is hiba, hogy 2 kivételével hajtásokról gyökereztettem meg őket és valamit nem jól csináltam csak bokrosak, 2 éve meg is nyirbáltam, formáztam őket és vártam a virágzásukat, de hiába. Megköszönném ha tudna segiteni üdvözlettel Bán Miklósné./tavaszra végeik 15 cm-re is felnyurgulnak, utána lekonyulnak,miért?/
Kedves Bán Miklósné! Az elvirágzott részeket rendszeresen le kell vágni, hogy a növény ne fejlesszen terméseket, mert az a virágzás rovására megy. A bőséges virágzáshoz nagyon fontos tavasztól őszig a sok napsütés, a bőséges vízellátás, a rendszeres tápanyagutánpótlás és a megfelelő teleltetés.
Nekem úgy tűnik, a teleltetéssel lehetnek gondok. Előfordulhat, hogy túl melegben vannak a növények, és nem pihennek a téli időszakban. Ez lehet az oka a felnyurgulásnak is.